Międzynarodowy Projekt Medalierski Cosmos INTERNATIONAL MEDALLIC PROJECT 2023

W 2023 roku przypadła 15 jubileuszowa rocznica zainicjowania międzynarodowego projektu medalierskiego pod nazwą INTERNATINAL MEDALLIC PROJECT, przedsięwzięcie bowiem jest realizowane nieprzerwanie od roku 2009.

Dr hab. Sebastian Mikołajczak – pomysłodawca i kurator projektu jest wielokrotnie nagradzanym i o ugruntowanym dorobku i światowej pozycji medalierem. Coroczna prezentacja medali dedykuje swoje realizacje stawianemu przez organizatora tematowi. Do tej pory były to m.in. Transformacja, Granice, Przyszłość natury, Tożsamość, Cywilizacja. Projekt skierowany został do artystycznych środowisk akademickich, profesorów i studentów szkól artystycznych, w których w programach dydaktycznych znajdują się zajęcia z zakresu medalierstwa i małej formy. Projekt ze względu na swój zasięg realizowany jest w przestrzeni internetowej, dzięki temu w ciągu 14 edycji swoje prace zaprezentowali artyści- pedagodzy i studenci, łącznie 1 543 uczestników z uczelni artystycznych m. in. Bułgarii, USA, Turcji, Japonii, Meksyku, Izraela, Niemiec, Chorwacji, Portugali, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Węgier i Polski.

Celem przedsięwzięcia jest ukazanie różnorodności postrzegania współczesnej sztuki medalierskiej i tendencji jej rozwoju, ale również nawiązaniu kontaktów i współpracy między ośrodkami akademickimi na całym świecie. Projekt to obecnie jedna z ważniejszych internetowych platform wymiany i międzynarodowych światowych spotkań twórców zajmujących się małą formą i medalem. Na zaproszenie Faculty of Art and Design of the University of Tsukuba w ciągu dwóch ostatnich lat projekt w postaci wystawy medali dwukrotnie zaprezentowano w przestrzeniach Muzeum Oyama Town w Japonii oraz w Tokoy Metropolitan Museum.

15 edycja projektu poświęcona została tematowi Kosmosu, który przywołuje postać patrona naszej uczelni, Mikołaja Kopernika – temat, który był i jest często przedstawiany na współczesnych i dawnych medalach. Wątek kosmosu łączy epoki – zarówno żyjących w nich artystów, jak i naukowców, filozofów i entuzjastów.

Wystawa odbywa się nie tylko, jak dotychczas na platformie internetowej, ale również w salach wystawowych Muzeum Okręgowego w Toruniu w Ratuszu Staromiejskim. Można ją obejrzeć do 17 marca 2024r.

Światowa sztuka medalierska w Ratuszu Staromiejskim
Cosmos