dr hab. Juliusz Raczkowski, prof. UMK

Pracownik naukowy WSzP UMK na stanowisku profesora uniwersytetu. Zainteresowanie badawcze koncentruje na sztuce państwa zakonnego w Prusach, ze szczególnym uwzględnieniem średniowiecznej architektury i jej wystroju (rzeźba architektoniczna, malarstwo ścienne, detal architektoniczny itd.) oraz rzeźby snycerskiej i malarstwa tablicowego, przede wszystkim w kontekście problemów zabytkoznawczych i konserwatorskich.
Istotnym przedmiotem badań od ostatnich jedenastu lat jest również średniowieczny kodeks w aspekcie badań interdyscyplinarnych. Jest autorem ponad 120 publikacji, w tym autorem lub współautorem siedmiu monografii naukowych oraz szeregu artykułów przyczynkowych i monograficznych poświęconych sztuce terenów pokrzyżackich, haseł katalogowych, redakcji naukowych tomów wieloautorskich oraz kilku recenzji i polemik naukowych.
Ważne miejsce w prowadzonych przez niego pracach badawczych (zwłaszcza z wykorzystaniem tzw. badań nieinwazyjnych – NIR, fluorescencja wzbudzana UV, XRF) zajmuje problematyka zabytkoznawcza sztuki średniowiecznej, z naciskiem na technikę wykonania, materiałoznawstwo, autentyczność i integralność zabytków.
Koordynator, główny wykonawca, wykonawca grantów/projektów naukowo-badawczych z PO UE, RPO, NCBiR, MNiSzW, MKiDzN; w tym m.in.: koordynator projektu badawczo-konserwatorskiego i upowszechniającego przy pelplińskim Graduale L13 (2014–2015), koordynator i główny wykonawca grantu NPRH Inwentarz Sztuki Torunia”, Cz. I: Dziedzictwo sakralne, zespół staromiejski (2018–2024), główny wykonawca grantu NPRH „Liturgica Poloniae”. Katalog polskich rękopisów liturgicznych. Cz. 1: do około 1300 r. IS PAN Warszawa (2022–2027). Koordynator i wykonawca Interdyscyplinarnego projektu badawczego, konserwatorskiego i upowszechniającego „Ratujemy Pelplińską Biblię Gutenberga” (2023–2026). Redaktor naukowy serii wydawniczej „Studia i Materiały z dziedzictwa Kulturowego Torunia i Regionu”.